Istanbul

Nasajte plnými doušky orientální atmosféru vzrušujícího tureckého města Istanbul. Uchvátí vás překrásnými mešitami a paláci i spletitými trhy, kterými se line vůně exotického koření. Ochutnejte skvělá turecká jídla připravovaná z čerstvých surovin, užijte si večírků v klubech na Golden Mile nebo se vydejte na plavbu lodí a sledujte úchvatná istanbulská panoramata. Istanbul je živé město, na které nikdy nezapomenete.

istanbul

Letiště v Istanbulu

Istanbul Havalimanı

Zkratka letiště: IST
Vzdálenost od centra Istanbulu: 35 km

Z letiště v Istanbulu od města se jednoduše dostanete:

Podrobnější informace o dopravě z/na letiště Istanbul najdete zde.

 

Letiště Sabiha Gokcen

Zkratka letiště: SAW
Počet terminálů: 2
Vzdálenost od centra Istanbulu: 50 km

Z letiště Sabiha Gokcen od města se jednoduše dostanete:

 • vlakem (jezdí do stanice Haydarpasa)
 • autobusem: Havatas (jezdí na Náměstí Taksim), veřejné autobusy (E10 – jezdí do Kadiköy ferry, dále linky KM22 a E4, nejlevnější spojení) seabusem
 • pronajatým autem
 • taxi

Podrobnější informace o dopravě z/na letiště Sabiha Gokcen najdete zde.

Rezervujte si letenku do Istanbulu!

Co navštívit v Istanbulu

Památky v Istanbulu

Konstantinův sloup

Kdysi na jeho vrcholku stávala pozlacená socha Konstantina Velikého. V roce 1081 do něj ale uhodil blesk a vrcholek poničil. Konstantinův sloup neboli Čemberlitaš stojí již od roku 330 a je jedinou památkou, která připomíná období slavné Římské říše.

Sulejmanova mešita

Tuto překrásnou mešitu z dob Osmanské říše určitě nepřehlédnete. Patří k největším mešitám v Turecku a stojí na jednom z istanbulských kopců. Sulejmanova mešita má 4 minarety a 10 balkonů. Krásu mešity umocňuje osvětlení desítkami lustrů. Honosný interiér mešity vás naprosto ohromí.

Modrá mešita

Překrásné modré kachličky, koberce i obložení. Právě díky svému působivému modrému interiéru získala Modrá mešita svůj název. Vstup do mešity je zdarma a počítejte s tím, že si musíte zout boty a zahalit se. Uvnitř vás oslní především mramorová kazatelna minbar ze 17. století, kterou zdobí spletité reliéfy.

„Modrá mešita dostala svůj název díky působivému modrému interiéru.“

Palác Dolmabahce

Tento přepychový palác na břehu Bosporu v sobě spojuje prvky baroka, rokoka, klasicismu i tradiční osmanské architektury. Při jeho stavbě bylo spotřebováno neuvěřitelných 35 tun zlata. Uvnitř se budete cítit jako v pohádce. Nechte se okouzlit obřím křišťálovým lustrem se 750 světly, křišťálovým schodištěm a výzdobou z drahých kamenů a egyptského alabastru.

Rezervujte si ubytování v blízkosti paláce Dolmabahce!

 

Zajímavá místa v Istanbulu

Park Gülhane

Záhony pestrobarevných tulipánů, jezírka, sochy i dětská hřiště. Odpočiňte si v překrásném parku Gülhane, který býval zahradou paláce Topkapi. Z horní části parku je překrásný výhled na Bosporský most. Občerstvit se můžete v některé ze zdejších kaváren.

„Park Gülhane nabízí překrásný výhled na Bosporský most.“

Přístav Eminönü

Hned vedle Galatského mostu se nachází přístav Eminönü. Vydat se z něj můžete třeba na vyhlídkovou plavbu lodí. Poznat Istanbul z vodní hladiny je opravdový zážitek. V přístavních restauracích si pochutnáte na rybách a mořských plodech. Přímo z Galatského mostu je každý den loví čerstvé místní rybáři.

Princovi ostrovy

Krásná příroda, pláže a přátelští lidé. Udělejte si z Istanbulu výlet lodí na nedaleké Princovi ostrovy. Na ostrovech nesmí jezdit auta, kolo vám tu ale půjčí na každém rohu. Ostrovy slibují i výborné kulinářské zážitky v místních restauracích nebo skvělé podmínky pro surfování.

 

Muzea v Istanbulu

Hagia Sofia

Honosná byzantská stavba Chrám Boží Moudrosti leží v zátoce Zlatý roh. Hagia Sofia slouží jako muzeum už od roku 1934. Muzeum připomíná pohnutou historii této slavné stavby a je muzeem dvou náboženství a kultur – křesťanské a islámské.

„Chrám Hagia Sofia je muzeem dvou náboženství: křesťanství a islámu.“

Muzea v paláci Topkapi

Poznejte unikátní muzea ve skvostném paláci Topkapi. V Archeologickém muzeu uvidíte zdobné sarkofágy s vyobrazením sfing a kentaurů, v Královské mincovně Darphane starobylé stroje pro ražbu mincí a v Muzeu starověkého Orientu mumifikovaná těla, tabulky s hieroglyfy i rozmanité starověké šperky.

Rezervujte si ubytování v blízkosti paláce Topkapi!

Muzeum tureckého a islámského umění

Seldžucká keramika, kaligrafie i ručně tkané koberce. V tomto muzeu uvidíte nejvýznamnější sbírku islámského umění na světě. Muzeum sídlí v paláci Ibrahima paši, který se nachází nedaleko Hipodromu.

 

Nákupy v Istanbulu

Velký bazar

V labyrintu čtyř tisíc malých obchůdků se snadno ztratíte. K nákupu nabízejí snad vše, na co si je vzpomenete: tkané koberce, keramiku, šperky, suvenýry i kopie oblečení známých značek. Usmlouvejte si nižší cenu, obchodníci jsou na smlouvání zvyklí. Panuje tady příjemná orientální atmosféra.

Rezervujte si ubytování v blízkosti Velkého bazaru!

Egyptský bazar

Jeho prostory se line překrásná vůně koření, bylinek, čajů a sušeného ovoce. Přivítají vás milí prodejci, kteří vám při nákupu dají rádi ochutnat i nějaké místní sladkosti. Egyptský trh najdete na břehu Bosporu u Galatského mostu. Má dlouhaletou tradici již od 17. století.

Nákupní centrum Cevahir

Obchody známých značek Zara, Bershka nebo Dorothy Perkins, ale i luxusní restaurace, kino, divadlo a bowlingová hala. Vítejte v istanbulském chrámu konzumu. Cevahir patří mezi největší nákupní centra v Evropě. Užijte si skvělé nákupy.

Rezervujte si letenku do Istanbulu!

Městská doprava ve Istanbulu

Městská doprava v Istanbulu nabízí mnoho možností:

 • metro
 • tramvaje
 • metrobusy
 • autobusy
 • trajekty
 • vlaky

Pokud plánujete po Istanbulu cestovat alespoň pár dní, vyplatí se vám koupit si Istanbulkart. Platí pro cestování metrem, tramvají , autobusem, vlakem a většinou lodí.

Bližší informace o hromadné dopravě v Istanbulu najdete na stránkách Metro Istanbul a IETT.

Rezervujte si letenku do Istanbulu!

Počasí v Istanbulu

Istanbul má vlhké subtropické klima a poměrně často zde fouká vítr.

léto: horké a vlhké, teplota se pohybuje v průměru kolem 28 °C
zima: hladná, mokrá, často sněží a průměrné teploty se pohybují okolo 5 °C

Nejlepším obdobím pro návštěvu Istanbulu jsou jarní měsíce nebo brzký podzim, kdy je počasí nejpříjemnější.

Rezervujte si letenku do Istanbulu!

 • Stát: Turecko
 • Letiště: Ataturk (IST), Sabiha Gokcen (SAW)
 • Jazyk: turečtina
 • Měna: turecká lira (TRY)
 • Časové pásmo: +2 GMT
 • Telefonní předvolba: +90
 • Vízová povinnost: vízum není třeba
 • Očkování: není povinné