Londýn

Londýn nabízí mnoho skvělých lákadel. Levné nákupy, sídlo královské rodiny i monumentální muzea a galerie, z nichž mnohé jsou se vstupem zdarma. Na toto historické město se můžete podívat z ptačí perspektivy díky největšímu vyhlídkovému kolu v Evropě, London Eye. Při návštěvě si nesmíte nechat ujít ani známý Tower Bridge, Westminsterský palác, Windsor Castle, Buckinghamský palác nebo Westminsterské opatství. Atmosféru Londýna pak nejlépe poznáte v místních kavárnách u pravého anglického čaje. Poleťte s námi do Londýna a užijte si pobyt na březích řeky Temže.

 

Letiště v Londýně

Letiště City Airport

Zkratka letiště: LCY
Počet terminálů: 1
Vzdálenost od centra Londýna: 15 km

Z letiště City Airport do města se jednoduše dostanete:

Podrobnější informace o dopravě z/na letiště City Airport najdete zde.

Letiště Gatwick

Zkratka letiště: LGW
Počet terminálů: 2
Vzdálenost od centra Londýna: 49 km

Z letiště GAtwick do města se jednoduše dostanete:

Podrobnější informace o dopravě z/na letiště Gatwick najdete zde.

Letiště Heathrow

Zkratka letiště: LHR
Počet terminálů: 5
Vzdálenost od centra Londýna: 28 km

Z letiště Heathrow do města se jednoduše dostanete:

Podrobnější informace o dopravě z/na letiště Heathrow najdete zde.

Letiště Luton

Zkratka letiště: LTN
Počet terminálů: 1
Vzdálenost od centra Londýna: 55 km

Z letiště Luton do centra Londýna se jednoduše dostanete:

 • vlakem: Luton Flyer (nejrychlejší, 27 minut na nádraží St. Pancras)
 • autobusy: easyBus (nejlevnější, 1 hodina na Baker STreet), Terravision (1 hodina a 45 minut na stanici Victoria), Green Line
 • taxi
 • pronajatým autem

Podrobnější informace o dopravě z/na letiště Luton najdete zde.

Letiště Stansted

Zkratka letiště: STN
Počet terminálů: 1
Vzdálenost od centra Londýna: 61 km

Z letiště Stansted do města se jednoduše dostanete:

Podrobnější informace o dopravě z/na letiště Stansted najdete zde.

Rezervujte si letenku do Londýna!

Co navštívit v Londýně

Památky v Londýně

Tower Bridge

Novogotický most přes řeku Temži je jedním z hlavních symbolů Londýna. Nachází se hned vedle pevnosti Tower of London. Když budete mít štěstí, uvidíte, jak se most zvedá pro průjezd lodí. Od roku 2014 můžete tuto podívanou sledovat i z prosklené plošiny na jedné z výškových lávek ve výšce 42 metrů nad Temží.

Trafalgarské náměstí

V samém srdic Londýna najdete Trafalgar Square. V jeho centru se tyčí vysoký Nelsonův sloup, který obklopují čtyři monumentální sochy lvů. Usaďte se na okraji některé ze dvou fontán a nasávejte tu pravou londýnskou atmosféru.Big Ben

Tuto jedenáctipatrovou hodinovou věž Westminsterského paláce určitě nepřehlédnete. Věž ukrývá čtrnáctitunový zvon Big Ben, podle kterého se často mylně nazývá celá věž. Hodiny na věži jsou pověstné svojí přesností. V době postavení věži byly největšími hodinami na světě. Rezervujte si ubytování v blízkosti Trafalgar Square.

Westminsterské opatství

Překrásná gotická budova Westminsterského opatství byla svědkem mnoha královských korunovací. Projděte se třemi překrásnými zahradami opatství, prohlédněte si hrobky Charlese Dickense, Isaaca Newtona nebo zajděte do zdejšího muzea s unikátní sbírkou královských obrazů.

Buckinghamský palác

Až 775 palácových místností ukrývá majestátní sídlo britské královny Buckinghamský palác. Pro veřejnost ho otevírají během královniny dovolené v srpnu a září. Při prohlídce rozhodně nevynechejte nejvzácnější exponát – obrovskou mramorovou vázu Waterloo vytesanou na podnět Napoleona Bonaparte.

Zajímavá místa v Londýně

London Eye

Podívejte se na Londýn z ptačí perspektivy. London Eye je se svými 135 metry největším vyhlídkovým kolem v Evropě. Při jasném počasí z něj uvidíte až 50 kilometrů daleko. Krásný pohled je na oko v noci, kdy barevně svítí.

Královská observatoř v Greenwich

Postavte se jednou nohou na východní a druhou na západní polokouli. V Královské observatoři na kopci v Greenwichském parku se nachází nultý poledník, který určuje čas na celém světe. Z hvězdárny je také krásný výhled do okolí.

Hyde Park

Odpočiňte si od ruchu velkoměsta v nejznámějším londýnském královském parku. Pokud potřebujete světu cokoliv sdělit, tak se určitě stavte do známého Koutku řečníků, který už zažil nejednu demonstraci. A pokud hledáte spíše klid a romantiku, tak vám doporučujeme projížďku na lodičkách po jezeře Serpentine. V parku také najdete fontánku, která byla postavena na památku princezny Diany. Ubytujte se v blízkosti Hyde Parku.

Piccadilly Circus

Za září neonů se v noci vypravte na náměstí Piccadilly Circus, které bývá připodobňováno k newyorskému Times Square. Na jihozápadní straně je fontána a na ní socha anděla s lukem a šípem, pro kterého se vžilo označení Eros. Ve skutečnosti je to Anděl křesťanské dobročinnosti.

Downing street

Slavné dveře číslo 10, za kterými se skrývá oficiální sídlo britského premiéra, najdete na Downing street. Při procházce po této ulici narazíte i na další významné budovy. V jedenáctce sídlí ministr financí a v devítce je sídlo úřadu vlády.

Muzea v Londýně

Britské muzeum

Světoznámá Rosettská deska, Mausoleum z Halikarnassu nebo obrazy Leonarda da Vinciho a Michelangela. To jsou jen některé ze vzácných exemplářů londýnského British Museum. Vydejte se na úžasnou pouť za poznáváním historie a kultury. Vstup do muzea je zdarma.

Science Museum

Zajímá vás spíše vesmír, fyzika a obecně technické věci? Pak navštivte Muzeum vědy. K top exponátům, které musíte vidět, patří první model DNA nebo Stephensonova první parní lokomotiva.

Národní galerie

Překrásný Palác Národní galerie najdete na Trafalgarském náměstí. Právě tady uvidíte originál van Goghových Slunečnic. Projděte se mezi sbírkami starých mistrů. Najdete tu více jak 2300 unikátních obrazů.

Muzeum voskových figurín Madame Tussaud

Vyfoťte se s britskou královskou rodinou, Leonardem DiCapriem nebo Usainem Boltem. V Muzeu voskových figurín je všechno možné. Velkou atrakcí tu je především síň hrůzy Chamber of Horrors. Najdete v ní některé oběti Francouzské revoluce nebo postavy známých vrahů.

Nákupy v Londýně

Oxford Street

Zara, Mango, Marks & Spencer, John Lewis a mnoho další skvělých módních značek. Na Oxfordské ulici na několika kilometrech najdete asi 300 obchodů. Zajděte si sem za levnými nákupy. Na největší slevy tu narazíte na konci letních prázdnin a po Vánocích.

Camden Town

Za tradičními trhy a skvělým jídlem pestré mezinárodní kuchyně se vypravte do Camden Town. Nachází se zde i řada barů a hudebních klubů. V Camdenu nakoupíte extravagantní módní doplňky, které nenajdete nikde jinde na světě. Potkáte tady také řadu alternativních lidí z různých subkultur. Nechybí třeba vyznavači punku nebo hippies. S našim ubytováním to budete mít do Camden Town co by kamenem dohodil.

Soho

Dříve byla známá jako čtvrť červených luceren, dnes je sídlem kultury a skvělých nákupů. V Old Compton Street najdete centrum místní gay komunity. Zatímco do rušné Čínské čtvrti můžete vyrazit za gastronomickými zážitky a čínskou kuchyní.

Rezervujte si letenku do Londýna!

Městská doprava v Londýně

Městská doprava v Londýně nabízí mnoho možností:

 • autobusy - známé doubledeckery
 • metro
 • tramvaje
 • vlaky
 • taxi

Podrobné informace o hromadné dopravě v Londýně najdete na stránkách TFL.

Rezervujte si letenku do Londýna!

Počasí v Londýně

Pro Londýn je charakteristické deštivé počasí a vítr.

 • léto: nejteplejší a nejsušší období, teploty se pohybují mezi 20 °C a 23 °C, výjimečně vystoupají až ke 30 °C
 • jaro a podzim: velmi proměnlivé, střídá se sluníčko s dešti
 • zima: mírnější, se studeným větrem, teploty se pohybují kolem 5 °C

Rezervujte si letenku do Londýna!

 • Stát: Spojené království Velké Británie a Severního Irska
 • Letiště: City Airport (LCY), Gatwick (LGW), Heathrow (LHR), Luton (LTN), Stansted (STN)
 • Jazyk: angličtina
 • Měna: libra (GBP)
 • Orientační délka letu z ČR: 2 hodiny
 • Časové pásmo: -0 GMT
 • Telefonní předvolba: +44
 • Vízová povinnost: vízum není třeba
 • Očkování: není povinné