Řím

Překrásná díla Michelangela nebo Raffaela, starobylé budovy Pantheonu nebo Kolosea i romantické trosky Fora Romana. Řím je uměleckým skvostem. Dejte si sklenku vína a pravou italskou pizzu ve čtvrti Testaccio, seznamte se s umělci na Španělských schodech nebo vyrazte na nákupy na bulvár Via del Corso. Na návštěvu Říma nikdy nezapomenete!

 

Letiště v Římě

Letiště Fiumicino

Zkratka letiště: FCO
Počet terminálů: 3
Vzdálenost od centra Říma: 40 km

Z letiště Fiumicino do města se jednoduše dostanete:

Podrobnější informace o dopravě z/na letiště Fiumicino najdete zde.

Letiště Ciampino

Zkratka letiště: CIA
Počet terminálů: 1
Vzdálenost od centra Říma: 14 km

Z letiště Ciampino do města se jednoduše dostanete:

Podrobnější informace o dopravě z/na letiště Ciampino najdete zde.

Rezervujte si letenku do Říma!

Co navštívit v Římě

Památky v Římě

Koloseum

Dříve se zde pořádali gladiátorské zápasy a vykonávaly popravy přímo před zraky řvoucího davu. Nejtypičtější římská památka Koloseum stojí v Říme už od 1. století. Přestože se na něm už podepsal zub času a část se zhroutila při zemětřesení, pohled na něj vás bezesporu uchvátí.

Bazilika sv. Petra

Její majestátní kupole ve výšce 119 metrů nabízí jedinečný výhled na Řím. Renesanční Vatikánská bazilika je dílem mnoha geniálních umělců jako Bramante, Raffael a Michelangelo. Uvnitř na vás dýchne posvátná atmosféra. Významnou součástí interiéru je slavná Michelangelova Pieta. Rezervujte si ubytování v blízkosti Baziliky sv. Petra.

Pantheon

Tato nejzachovalejší památka antického Říma se chlubí největší nevyztuženou klenbou na světě vážící 5000 tun. Světlo dovnitř proniká velkým oknem na vrcholku jeho kopule. Před vchodem se majestátně tyčí 16 vysokých korintských sloupů. Pantheon vás ohromí svou velikostí. Uvnitř navštivte hrobky krále Viktora Emanuela II. nebo umělce Raffaela.

Forum Romanum

Projděte se v troskách kdysi významného společenského a náboženského centra. Dodnes tudy vede Via Sacra, která byla ve starověku nejdůležitější tepnou celého Říma. Při procházce Forem Romanem narazíte pozůstatky kdysi významných staveb. Byly jimi třeba Maxentiova bazilika nebo Chrám Venuše a Romy, ale i dobře zachovalý Oblouk Septimia Severa.

Fontána di Trevi

V noci se v Římě vydejte k překrásně osvětlené Fontáně di Trevi. Je to skutečně okouzlující pohled. Fontánu zdobí mramorové barokní sousoší v čele s bohem všech moří Neptunem. Když do fontány vhodíte minci, zajistíte si tím prý návrat zpět do Říma.

Zajímavá místa v Římě

Španělské schody

Pohodlně se usaďte na některém ze 138 travertinových schodů a sledujte čilý ruch na náměstí Piazza di Spagna s kašnou Fontana della Barcaccia. Toto známé schodiště se objevilo v řadě filmů a je oblíbené mezi umělci i bohémy. Španělské schody znají Římané spíše pod názvem La Scalinata. Jsou skvělým místem k odpočinku uprostřed města.

Via Appia Antica

Vypravte se na výlet či romantickou procházku ven z města po nejproslulejší z antických silnic Via Appia. Do historie se neblaze zapsala popravou ukřižováním Spartaka a šesti tisíc otroků. Dnes se kolem ní rozkládá regionální park, cestu lemují ruiny antických hrobek a polorozpadlých památek.

Muzea v Římě

Museo Nazionale Romano

Rozsáhlou sbírku antických soch, fresek, maleb či mincí najdete v Římském národním muzeu. Muzeum se rozkládá v prostorech 4 budov: Diokleciánovy lázně, Palazzo Altemps, Krypta Balbi a Palazzo Massimo. Nevynechte ani návštěvu křížové chodby, která je připisována samotnému Michelangelovi.

Musei Vaticani

Abyste prošli celý komplex Vatikánských muzeí, museli byste ujít 7 kilometrů. Tvoří jej 10000 sálů a ukrývá jednu z největších sbírek umění na světě. Nechte se okouzlit úchvatnými malbami Michelangela v Sixtinské kapli, obdivujte mramorové sochy v Museo Chiaramonti nebo se zajděte podívat na sarkofágy a mumie do Egyptského muzea. K vidění je toho tady skutečně mnoho. Netrmácejte se do Vatikánských muzeí přes celý Řím, máme pro Vás ubytování v těsné blízkosti.

Galleria Nazionale d’Arte Moderna

Poznejte díla italských futuristů a pop-artistů Giorgia de Chirica nebo Lucia Fontany. Nejdete je v Národní galerii moderního umění, která se nachází v parku Villa Borghese. Při prohlídce nevynechte ani galerijní zahradu, ukrývá sochy Augusta Rodina a Antonia Canovy.

Nákupy v Římě

Via del Corso

Od náměstí Piazza Venezia k náměstí Piazza del Popolo se táhne jeden a půl kilometru dlouhý bulvár Via del Corso, který je skvělým místem pro nákup módního oblečení. Navštivte obchody zvučných italských značek Prada, Armani nebo Dolce & Gabbana. Na bulváru se dá nakoupit i za poměrně přijatelné ceny. Netahejte se s nákupy po Římě, rezervujte si ubytování v okolí Via del Corso.

Castel Romano

Za levnými nákupy si udělejte výlet 25 kilometrů od Říma do outletového centra Castel Romano. Více jak sto obchodů zde nabízí značkové zboží s výraznou slevou. Cesta se vám určitě vyplatí.Archeo Art

Překrásné reprodukce antických soch nebo zbraní a brnění nabízí obchod Archeo Art. Najdete ho nedaleko schodů Campidoglio. Kvalita zboží výrazně převyšuje kvalitu kýčů, které ve městě prodávají pouliční prodejci.</p

Rezervujte si letenku do Říma!

Městská doprava v Římě

Městská doprava v Římě nabízí velmi spletitý systém:

 • autobusů: kolem 250 autobusových linek
 • metra: má dvě trasy - linky A a B, které se kříží ve středu města na Roma Termini
 • tramvají: 6 tramvajových linek - 2, 3, 5, 8, 14  a 19, linky 3 a 19 nabízí vyhlídkovou trasu

Jízdenky zakoupíte ve stanicích metra, na nádražích, PNS a nebo v prodejnách označených logem ATAC.

Bližší informace o hromadné dorpavě v Římě najdete na stránkách ATAC.

Rezervujte si letenku do Říma!

Počasí v Římě

Řím leží v subtropickém pásu a má příjemné středomořské klima:

 • léto: horké, suché a parné, teploty se průměrně pohybují mezi 22 až 30 °C
 • zima: mírná, vlhká, s častými srážkami, málokdy sněží či mrzne, průměrná teplota se pohybuje kolem 12 °C
 • podzim a jaro: nejpříjemnější teploty, obvykle mezi 15 a 20 °C

Rezervujte si letenku do Říma!

 • Stát: Itálie
 • Letiště: Fiumicino (FCO), Ciampino (CIA)
 • Jazyk: italština
 • Měna: euro (EUR)
 • Orientační délka letu z ČR: 2 hodiny
 • Časové pásmo: +1 GMT
 • Telefonní předvolba: +39
 • Vízová povinnost: vízum není třeba
 • Očkování: není povinné